TEDxWarsawWomen 2020

„Fearless”, czyli „nieustraszona” – wprost nawiązuje do roku wydarzeń roku 2020 i wyzwań obejmujących każdą sferę życia: zdrowie, emocje, zmiany społeczne oraz gospodarkę. Ale zachęca również do tego, aby się angażować i współtworzyć świat na nowo.

Wystąpienia

Julia Pietrucha - Droga do intuicji

Ma dwuletnią córkę – Gaję, wydała niezależnie 3 płyty z autorskimi utworami; była aktorką, modelką, podróżowała. A to wszystko osiągnęła w ciągu szalonych 31 lat. Dlaczego zdecydowała się poświęcić lukratywną karierę w aktorstwie na rzecz muzyki? W tym personalnym wystąpieniu specjalnie dla TEDxWarsawWomen 2020 Julia opowiada o tym, kiedy zdecydowała się na zmianę, jak udało jej się pozostać sobą w wielkim świecie showbiznesu i w jaki sposób utrzymała wierność swojej intuicji. Julia Pietrucha (ukulele, gitara), Marta Zelewska (gitara) Utwór I – „With the wind”, tekst: Julia Pietrucha, muzyka: Julia Pietrucha, Marta Zalewska, Michał Lamża, Kuba Jaźwiecki Utwór II – „On my own”, tekst: Julia Pietrucha, muzyka: Julia Pietrucha, Tomasz Krezymon, Dominik Rowicki Julia Pietrucha to kobieta wielu talentów. Zasłynęła jako aktorka serialowa i filmowa, jednak w kwietniu 2016 roku dała nam się poznać w innej odsłonie – samodzielnie wydała swój debiutancki album „Parsley”, zainspirowany kilkumiesięczną podróżą po Azji. Był to początek spektakularnej kariery muzycznej Julii. Jej singiel „On My Own” promujący płytę „Parsley” na stałe zagościł na Liście Przebojów Trójka – Program 3 Polskiego Radia. Akademia Muzyczna Trójki uhonorowała ją swoją najważniejszą coroczną statuetką – Mateuszem 2016 w kategorii Muzyka Rozrywkowa – Debiut, za „unikatową wrażliwość i udowodnienie sobie i światu, że można inaczej”.

Emilia Kaczmarek - O luksusie w XXI wieku

Ubóstwo menstruacyjne to problem, który wbrew pozorom występuje w Polsce. Jak duża jest jego skala? W jaki sposób każdy z nas może z nim walczyć? I jak naprawdę wygląda życie osób dotkniętych ubóstwem menstruacyjnym? Emilia jest studentką I. roku Zarządzania na Uniwersytecie Gdańskim, aktywistką społeczną, prezeską fundacji Akcja Menstruacja, która jako pierwsza w Polsce specjalizuje się w walce z ubóstwem menstruacyjnym.

Kamil Fejfer - Kobiety mniej zarabiają, bo więcej pracują

Kobiety są obciążone podwójnym etatem: pracują zawodowo, a kiedy kończą pracę, opiekują się dziećmi i domem. Przez ten drugi etat nie mogą na równych prawach konkurować z mężczyznami na rynku pracy. Jeżeli cenimy równość szans musimy – jako społeczeństwo – coś z tym zrobić. Kamil Fejfer – publicysta ekonomiczny, analityk nierówności społecznych, autor książek o realiach polskiego rynku pracy: „O kobiecie pracującej” oraz „Zawód”. Twórca facebookowego „Magazynu Porażka”, na którym krytycznie przygląda się kultowi sukcesu. Obecnie kończy książkę na temat zmian klimatu w Polsce. We wszystkich swoich pracach podkreśla wagę działań systemowych, a nie tylko naszych indywidualnych decyzji. O tym też mówi podczas swojego wystąpienia.

Małgorzata Herman - Oblicza rzemiosła

Żyjemy w czasach masowej produkcji i konsumpcjonizmu. Praktycznie wszystko czego potrzebujemy jest dostępne od ręki. Jest to duże ułatwienie, jednak zaczyna nam brakować niepowtarzalności i wyjątkowego designu. Powrót do tradycyjnych technik wytwarzania nie jest jedynie chwilową modą ani falowym zjawiskiem. To pewnego rodzaju ruch społeczny, który ma na celu zwrócenie naszej uwagi na relację łączącą nas ze światem materialnym oraz innymi ludźmi. Małgorzata opowie o tym, dlaczego w rzemiośle tak ważny jest jego twórca oraz autorskie podejście, które go charakteryzuje. Małgorzata Herman jest założycielką „Projektu Pracownie”, portalu o współczesnym obliczu rzemiosła oraz współzałożycielką i wice-prezeską Stowarzyszenia „NÓW. Nowe Rzemiosło”. Autorka wywiadów i tekstów o powrocie do tradycyjnych technik wytwarzania. Zaangażowana w działania na rzecz nowych rzemieślników. Współpracuje z organizacjami w Polsce i za granicą, które promują ręczne wytwórstwo.

Joanna Frejus - Historia kilku strat

„Historia kliku strat” opowiada o temacie trudnym i rzadko poruszanym na forum publicznym – o doświadczeniu poronienia. Joanna, która jest zarówno narratorką, jak i bohaterką swojej poruszającej opowieści, z odwagą, ale i delikatnością, mówi o tabu, z którym w milczeniu zmagają się tysiące kobiet i mężczyzn w Polsce i na świecie. Burzy nasz spokój i zadowolenie, każe pochylić się nad kobiecością zranioną, odartą z jej tradycyjnych atrybutów. Ale jednocześnie każdej kobiecie mówi: „Nie jesteś sama”. Joanna Frejus jest psycholożką, koncentruje się na wspieraniu kobiet i par w okresie okołoporodowym (kobiet w ciąży, rodziców małych dzieci, kobiet i par z doświadczeniem poronienia), oraz osób z doświadczeniem kryzysu, depresji i zaburzeń lękowych. Autorka profili psychologicznych: „O matko, depresja” i „dobrze jest. nie rycz”. Prowadzi grupy wsparcia #CzułeWojowniczki. Założycielka Centrum Wsparcia Mamy, Taty i Dziecka. Prowadzona przez nią Fundacja Czułość zabiega o większą dostępność wsparcia psychologicznego dla osób, które go potrzebują.

Magdalena Kieferling - Efekt piaskownicy

Najważniejsze kompetencje potrzebne do zdobycia pracy, w którą naprawde będziemy chcieli się zaangażować wynosimy z… piaskownicy. Jak wybrać firmę, która do nas pasuje i z której na bank nie będziemy musieli się zwalniać? Po co przed wejściem do swojej zawodowej piaskownicy sprawdzać, kto w niej siedzi? Kandydaci, pracownicy i szefowie – szykujcie swoje łopatki! Zaczynamy zabawę w pracę przyszłości! Magda doradza kiedy i w jaki sposób mądrze zmienić pracę. Jest autorką książki dla pracujących rodziców „Efekt Piaskownicy – jak szefować, żeby roboty nie zabrały Ci roboty”, która tuż po premierze stała się bestsellerem Empiku w kategorii zarządzanie. Szkoli młodych menedżerów w ICAN Institute. Co więcej, od ponad 15 lat skutecznie usuwa bariery komunikacyjne między szefami a ich zespołami, tak, żeby każda ze stron czuła się wspierana.

Joanna Budzis - Sportowy babiniec, czyli biologiczne różnice

Gdzie są te Sereny? Sport daje każdemu szansę, a jednak ich nie widać. Jak sprawić, żeby więcej dziewczyn i kobiet tę szansę wykorzystało? Jak wykorzystać różnice biologiczne i zmienić je w swój atut? Joanna Budzis z wykształcenia jest psychologiem sportu, absolwentką University of Pittsburgh (USA) i Uniwersytetu SWPS. Tytuły zdobyte podczas przygody związanej z edukacją to jednak nie wszystko! Joasia jest olimpijką z Pekinu (2008) i v-ce mistrzynią Europy w pływaniu oraz wielokrotną mistrzynią i rekordzistką Polski!? Była też zawodniczką amerykańskiej drużyny uniwersyteckiej PITT, I Dywizji Ligi NCAA i kapitanem drużyny akademickiej. Asia ma na koncie wiele osiągnięć sportowych, jednak nie przeznacza całego swojego czasu tylko na trenowanie – jest założycielką STREAMLINE Leadership Academy. To pierwsze w Polsce centrum psychoedukacji sportowców.

Jacek Wasilewski - Jak zostać prezydentką

O efekcie motyla w języku. Czy jeden wyraz może zmienić życie? A jego końcówka? Gdzie znajdziesz kierownika a gdzie kierowniczkę? Jaki ma to wpływ na bezpieczeństwo? O feminatywach i nie tylko opowie nam Jacek Wasilewski. Jacek jest badaczem kultury, zajmuje się wpływem języka na rzeczywistość. Pracuje na Wydziale Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego. Zajmuje się opakowaniem językowym różnych komunikatów, zmian, strategii. Jest autorem kilku książek, m.in. „Retoryka Dominacji”, „Opowieści o Polsce” oraz „Baśnie Wolnego Rynku”. W wolnych chwilach zajmuje się badaniem emocji.

Krysia Paszko - Najlepsze kosmetyki na pandemię

O tym, jak 17 latka może rozpocząć dobrze funkcjonującą inicjatywę społeczną. O tym, jak nadal przemoc domowa jest powszechna, szczególnie w czasach pandemii. I o tym, jak reagować, żeby pomóc jej ofiarom. Krysia Paszko jest licealistką, aktywistką, działaczką na rzecz klimatu, współprowadzi drużynę harcerską, a w kwietniu 2020r. założyła wyjątkowy “sklep internetowy” Rumianki&Bratki.

Maciej Lisicki - Simplicity in complexity

Ever stuck in a panicking crowd? What were you thinking? How can we draw from the behaviors of colonies of bacteria and herds of sheep? How can we streamline our movement and get safely out of the jamming crowd? Who are you gonna call to find it out? A physicist! Maciej Lisicki is precisely that – a theoretical physicist, working in the field of soft matter physics and biological fluid dynamics, or the physics of everything that flows around us. After his PhD in colloidal science at the University of Warsaw and Juelich Research Centre in Germany, he spent almost 4 years as a postdoctoral fellow at the University of Cambridge researching how bacteria swim. Now he is an Assistant Professor at the Faculty of Physics, University of Warsaw. Apart from science, he greatly enjoys the outdoors, hiking and cycling, and chasing life’s little pleasures.

Agata Seruga - The Dog’s Queen of Gambit

Humans have been living with dogs for the last dozens of thousands of years. Nevertheless there are still many misconceptions and misunderstandings about them. How can we avoid some of the common mistakes and build good relationships with ourselves and each other? And what does living with a dog have in common with playing chess? Agata truly creates bridges between the world of dogs and people. She is an instructor at the 'Psia Edukacja’ (Eng. Dog Education) – School of Human and Dog Communication in Warsaw. She is the founder of a company Dogfulness where she advises on issues in a relationship between dogs and their owners. She studied at the Faculty of Animal Sciences at the Warsaw University of Life Sciences, and is currently studying Cognitive Science at the University of Warsaw. Privately, the owner of two pets.

Veronica Tsepkalo - The unwomanly face of regime

Why did Veronica decide to stand for her rights, the rights of her family and Belarusian citizens and what keeps her fearless in the political struggle? Veronica Tsepkalo is one of the three female leaders of a national democratic movement in Belarus that have been nominated to the Nobel Peace Prize and won Sakharov Prize. Together with Svetlana Tsikhanouskaya and Maria Kalesnikova, they managed to gather unprecedented crowds of people protesting against regime that has been abusing human rights, using brutal violence against citizens and falsified presidential elections. Currently, she supports Belarusian women that have gone through the regime’s cruelty in the recent months. At the same time, Veronica has been working for a large international IT company.