Poznajcie mówców i mówczynie TEDxWarsawWomen 2023!
Poznajcie Partnerów TEDxWarsawWomen 2023!

Dziękujemy, że byliście z nami na
TEDxWarsawWomen 2023!

Za nami IX edycja TEDxWarsawWomen, która odbyła się 8 grudnia 2023 r. w Multikinie w warszawskich Złotych Tarasach. Hasłem przewodnim wydarzenia było „Two Steps Forward”, będące ukłonem w stronę tych, którzy robią odważne kroki w przyszłość. Zmieniają wielkie marzenia w rzeczywistość, niezależnie od tego czy pracują nad nowymi modelami równości i integracji, czy też przecierają szlaki jako pionierzy technologii, mody czy sztuki. Jak inspirować i stawiać dwa kroki naprzód? Na to pytanie szukaliśmy odpowiedzi podczas IX edycji, rozmawiając nie tylko z mówczyniami i mówcami, ale i między sobą.
Zobaczcie całą fotorelację tutaj

Wystąpienia

Izabela Turczyńska-Buszan – Gdzie prawnik ukrywa serce

Jak widzimy prawników? Jak kogoś, do kogo z lekkością zwracamy się o pomoc? Czy raczej jak groźnego pitbulla, który agresywnie umie rozwiązać najtrudniejsze sprawy? Taki obraz sprawia, że nie korzystamy z pomocy prawniczej w odpowiednim czasie. Izabela Turczyńska-Buszan, w swojej mowie przedstawia, jak można zbudować most porozumienia pomiędzy prawnikami i nie-prawnikami. Prawniczka, założycielka i partnerka zarządzająca w Kancelarii Buszan Orłowski Adwokaci Radcowie Prawni. Od ponad 15 lat tłumaczy język prawny na język ludzki pomagając przedsiębiorcom i inspirując studentów.

Agnieszka Elwertowska – Czy symulacje misji kosmicznych mogą nam pomóc w stresie?

Czy z przygotowań do misji kosmicznych możemy się czegoś nauczyć, tu na Ziemi? Jak badania nad funkcjonowaniem człowieka w stresie podczas misji kosmicznych mogą przydać się każdemu z nas? Inżynierka, naukowczyni i analogowa astronautka, która wzięła udział w analogowych misjach kosmicznych na Marsie i Księżycu. Pełnomocniczka Fundacji Polski Astronauta 2030 oraz dyrektorka polskiego oddziału Global STEM Initiative. W 2022 roku trafiła na listy Forbes 30 under 30 oraz Leaders of the Future. Od ponad dwóch lat jest kandydatką na komercyjną astronautkę amerykańskiej firmy AdvancingX

Monika Brzózka – Rybka lubi pływać..!

Ryby głosu nie mają, ale mają Monikę Brzózkę – doświadczoną dyrektorkę finansową i managerkę do zadań specjalnych, z tytułem MBA. Monika w swoim wystąpieniu porusza temat śmierci w głębinach mórz oraz podwodnego horroru, który przeżywają morskie stworzenia w wyniku rybołówstwa i tego co zostawia w głębinach człowiek. Doświadczona dyrektorka finansowa i managerka do zadań specjalnych, z tytułem MBA. Zawodowo identyfikuje i eliminuje marnotrawstwo w procesach biznesowych. Mentorka w dwóch edycjach największego polskiego programu mentoringowego Fundacji Liderek Biznesu. Prywatnie pasjonatka nurkowania i miłośniczka kotów rasy Maine Coon.

Borys Bińkowski – Szkoła od nowa: od wiedzy naukowej do praktyki

Jak może wyglądać szkoła przyszłości oparta na współczesnej wiedzy naukowej? Czy w szkole takiej znajdzie się miejsce dla zabawy, kreatywności, różnorodności, możliwości wyboru? Dlaczego zrozumienie etapów rozwoju człowieka jest niezbędne do tworzenia efektywnej szkoły? Doktor nauk geograficznych, badacz edukacji i twórca narzędzi dla edukacji opartych na wiedzy naukowej. Współtwórca szkół niepublicznych, były dyrektor programowy mikroszkoły Akacja. Autor książki: „Szkoła od Nowa: czy nauka o rozwoju człowieka pozwoli nam stworzyć lepszą edukację?

Kasia Wierzbowska – Rewolucja FemTech szansą na poprawę zdrowia kobiet

Czy wiesz, że kobiety są rzadziej badane i diagnozowane niż mężczyźni? Czy wiesz, że leki, które działają na mężczyzn, często nie działają na kobiety? To tylko niektóre z problemów, z jakimi borykają się kobiety w aspekcie zdrowia. Ale to może się zmienić. W swojej mowie Kasia Wierzbowska opowiada o tym, jak FemTech, czyli technologia stworzona z myślą o kobietach, może pomóc poprawić ich zdrowie i życie. To ważna lekcja dla wszystkich kobiet, które chcą żyć dłużej, zdrowiej i bardziej szczęśliwie. To również informacja dla mężczyzn, którzy chcą im w tym pomóc. „Przedsiębiorczyni, innowatorka społeczna i ekspertka w obszarze wspierania kobiet i równowagi płci w biznesie. Założycielka i wieloletnia prezeska Fundacji Przedsiębiorczości Kobiet oraz pomysłodawczyni Sieci Przedsiębiorczych Kobiet. Współzałożycielka startupu Sophia Health, funduszu venture capital Black Swan oraz sieci Inwestorek Indywidualnych. Entuzjastka zdrowego i zrównoważonego stylu życia, szczęśliwa mężatka i matka trójki dorosłych dzieci.”

Agnieszka Ziółek – Czy buty z roślin mogą pomóc uratować świat?

Agnieszka Ziółek, stawia przed nami pytanie – czy buty z roślin są rozwiązaniem? Agnieszka porusza temat zrównoważonej mody w sektorze obuwniczym, rewolucji na rynku roślinnych alternatyw do skór odzwierzęcych oraz opowiada, dlaczego warto szukać takich rozwiązań? „Prawniczka, założycielka i właścicielka marki obuwniczej Agazi produkującej wyłącznie z roślinnych alternatyw do skóry. Laureatka zestawienia Startupów Pozytywnego Wpływu przygotowanego przez Koźmiński BusinessHub w ramach Akademii Leona Koźmińskiego.”

Kira Sukhoboichenko – Działanie w młodym wieku – dwie strony medalu

Młodzi, uśmiechnięci, aktywni. Znamy ich z tego, że działają. Czy to działanie to zawsze źródło satysfakcji i spełnienia? Jaka jest druga strona medalu? Kira przedstawia, jak to wygląda z perspektywy młodych liderów. Ma też przesłanie dla wszystkich dorosłych. „17-latka. Założycielka Międzynarodowego Ruchu Latających Plecaczków i fundacji o tej samej nazwie, a także pomysłodawczyni Międzynarodowego Dnia Plecaka. Jedna z bohaterek książki Justyny Sucheckiej „Young Power! 30 historii o tym, jak młodzi zmieniają świat” oraz “Pewna TY” Magdaleny Kieferling. W 2021 i 2022 roku znalazła się na liście “Mistrzynie LinkedIn – 25 kobiet, które warto obserwować” w magazynie “Forbes Women Polska”. „

Agata Rzędowska – Samochody elektryczne – fakty nie mity

Rozwój zielonej technologii, ekologiczny transport, elektryczne baterie to hasła, które wzbudzają emocje. Dlaczego? Skąd taki opór przed elektromobilnością? Poznaj fakty, nie mity. „Elektromobilność zgłębia od niemal dekady. Redaktorka naczelna ladyingreen.tech oraz pierwsza polska jurorka konkursu Women’s World Car of the Year. Wyróżniona w 2021 roku za cykl podcastów o elektromobilności nagrodą e-Mobility Media Awards. Znalazła się w gronie piętnastu propagatorek zrównoważonego transportu „Remarkable Women in Transport 2022” . Jako jedyna osoba z Polski odbyła dwumiesięczny staż w Norsk elbilforening – największej na świecie organizacji elektromobilnej.

Marta Kobińska – Bezpieczna finansowo

Bezpieczeństwo finansowe to nie tylko stan naszego konta. Dowiedz się, na jakich filarach je budować, żeby być gotowym na każdy scenariusz, który przyniesie życie. Finansistka z 25-letnim stażem w międzynarodowych korporacjach m.in: Capgemini i Publicis Group. Prezeska Fundacji Bezpieczni Finansowo i autorka bloga o tej samej nazwie. Mentorka i coach w zakresie budowania osobistej strategii finansowej i rozwijania dojrzałej relacji z pieniędzmi. Pasjonatka psychologii, mama dwójki wspaniałych dzieci, pięciu kotów i jednego psa.

Małgorzata Ohme – Czy warto być autentycznym? Wartości i koszty.

Małgorzata Ohme zaprasza nas do bycia autentycznym. Co to znaczy być autentycznym? Czy to jest kosztowne? Czy warto takim być? Rozmowę prowadzi Ewa Turek. Psycholożka, psychoterapeutka, przedsiebiorczyni. Współwłaścicielka platformy wsparcia psychicznego dla pracodawców Mindgram oraz platformy dla kobiet Oh!Me. Towarzyszy kobietom w ich drodze rozwoju. Ma swój kanał YT Gosia Ohme gdzie prowadzi codziennie program Kafka’15, w którym rozmawia z ekspertami psychologii, rozwoju osobistego, duchowości, zdrowia. 

Sylwia Chrabałowska – Moc Kobiet

Każda zmiana zaczyna się od pierwszego kroku, ale współdziałając możemy iść o dwa kroki do przodu. Sylwia Chrabałowska opowiada na pytania Eleny Pawęty o wychodzeniu przed szereg i łączeniu sił dla idei prospołecznych. Fundatorka i prezeska Fundacji Moc Kobiet. Założycielka wydawnictwa Moc Media. Doktorantka w Instytucie Zarządzania SGH i mentorka w Programie Mentoringowym Szkoły Głównej Handlowej. Członkini Polskiego Towarzystwa Wydawców Książek oraz Polskiej Izby Książki. Wyróżniona w Galerii 10 Kobiet SGH podczas Tygodnia Kobiet Sukcesu 2023. Współorganizatorka kampanii Kobiety na Wybory.

Patronat medialny