TEDxWarsawWomen 2019

Tematem przewodnim TEDxWarsawWomen było hasło „Bold+Brilliant”, w którym zawarto postać mądrej, asertywnej, niezależnej kobiety XXI wieku.

Wystąpienia

Paulina Mazur - A Ty, co widzisz jak patrzysz na inne pokolenia

Nowe pokolenia i wszystko się zmienia. Ale czy na pewno? Czy jesteśmy skazani na konflikty międzypokoleniowe? Na obrzucanie się różnicami? A gdyby tak na chwilę odrzucić mity i stereotypy i zdefiniować pokoleniowe podobieństwa? O tym jak budować środowiska pracy przyjazne wszystkim pokoleniom, (pokoleniu BB, X, Y i Zet) opowiada Paulina Mazur. Paulina Mazur jest strategiem i konsultantem HR. Wspiera marki pracodawców angażując liderów i pracowników. Promuje autentyczny employer branding. Doradza, szkoli, inspiruje w obszarze relacji z kandydatami i pracownikami. Specjalizuję się w motywacjach millenialsów oraz w wydarzeniach łączących pokolenia. Była członkiem zarządu w firmie doradztwa personalnego BIGRAM. Rozwijała Polsce dwa międzynarodowe programy łączące studentów z biznesem: konkurs Global Management Challenge oraz międzynarodową organizację Enactus.

Dominika Buczak - Dorysuj swoją bohaterkę

W mowie koncentruje się na tym, jak historia wymazuje kobiety, które miały wpływ na jej bieg. Próbuje znaleźć przyczyny i opowiedzieć o skutkach takiego stanu rzeczy. Dominika Buczak – dziennikarka. Współpracuje w wieloma redakcjami prasowymi i internetowymi. Specjalizuje się w rozmowach, wywiadach i reportażach. Najbardziej interesują ją historie tych, którzy są słabsi, bardziej delikatni, niesłyszani. Chce dać im głos. Jest autorką powieści “Plac Konstytucji”, która koncentruje się na losach mieszkańców jednego z bloków przy warszawskim placu, a także na historii soceralistycznego osiedla, które powstało w sercu odbudowanej po wojnie Warszawy. Pracuje nad kontynuacją powieści. Kocha swoją rodzinę, książki i Warszawę.

Joanna Maraszek - Empower women and boost the change

What do women’s power and solar power have in common? 3 countries, 3 stories one mission – making the world a better place in a sustainable, responsible way. Joanna Maraszek, a tech girl supporting other women in tech. With the energy engineering background, she actively works in supporting and inspiring women from Central Eastern Europe and Central Asia. She believes that sustainable development needs responsible decisions about the usage of technology, resources and social values. This development needs wise and brave women going hand in hand with wise and brave men. Joanna studies sustainable development at Warsaw University and works for Perspektywy Women in Tech. A Coldplay fan, frequently travels to Italy to appreciate, admire and charge batteries.

Joanna Podolska - Słowa, które łamią serce

Zło zwycięża, gdy dobrzy ludzie nic nie robią. Tak jak język nienawiści i pogardy. Wciąż o nim słyszymy, otacza nas, osacza. Ale jak z nim walczyć, gdy ktoś tłumaczy, że ma prawo mówić, co mu się podoba, bo wolność słowa to jedno z podstawowych praw człowieka? Czy w takim razie w walce z mową nienawiści jesteśmy skazani na klęskę? Marek Edelman powiedział, że wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze i wciąż trzeba o nie walczyć. Ale mówił też, że nienawiść jest złem i zawsze trzeba stawać w obronie słabych i krzywdzonych. Na szczęście „dobrych ludzi jest więcej” i – podobnie jak Czesław Niemen – nieustająco „mocno wierzę w to, że ten świat nie zginie nigdy dzięki nim”. O tym chcę opowiedzieć. Joanna Podolska, dziennikarka, publicystka, autorka książek popularyzujących wielokulturową historię Polski, m.in. serii łódzkich „Spacerowników”, kuratorka kilku wystaw biograficznych m.in.: o Janie Karskim, czy Marku Edelmanie; wystaw historycznych, w tym: „Lodzer miszmasz, czyli opowieść o żydowskiej Łodzi”, scenariusza filmu dokumentalnego „Z głębokości wołam” o łódzkim getcie. Inicjatorka akcji Kolorowa Tolerancja zamalowywania rasistowskich napisów na murach. Wykładowca akademicki na Uniwersytecie Łódzkim, od 2011 roku dyrektor Centrum Dialogu im. Marka Edelmana.

Anna Charko - Kartki na złe okoliczności

Twój przyjaciel zachorował? Co powiedzieć? „Kartki na złe okoliczności” to projekt fundacji ludzie i medycyna. Od 2018 roku szukamy tekstów i grafik, które mogą być wykorzystane jako empatyczne gotowce. Jestem psycholożką zdrowia. Rok temu założyłam fundację ludzie i medycyna, żeby stworzyć przestrzeń dla dalekich od schematu działań na styku medycyny i psychologii, a czasem też sztuki i dizajnu. Nasze pierwsze dwa projekty to: „Kartki na złe okoliczności” (szukamy słów dla chorych przyjaciół i przerabiamy je na pocztówki) i „Rozmawianie o śmierci cię nie zabije” (tworzymy karty do konwersacji o byciu śmiertelnym). Prowadzę podcast ludzie i medycyna, w którym przyglądam się niezwykłym ludziom-pacjentom oraz ciekawym projektom medyczno-psychologicznym. Chcę dawać innym narzędzia, które ułatwiają im życie z chorobą.

Mateusz Pawełczuk - Udostępnij się

Sztuczna inteligencja do działania potrzebuje danych. Nasze dane medyczne mogą posłużyć do tworzenia narzędzi wspierających lekarzy i ratatujach życie. Czy pora pomyśleć o tytule „honorowego dawcy danych”? Lek. Mateusz Pawełczuk – CEO & Co-founder w AIDA Diagnostics – Pasjonat nowych technologii i transformacji cyfrowej. Specjalista w dziedzinie komunikacji naukowej. Twórca warsztatów edukacyjnych. Wiedzę o sztucznej inteligencji i jej wpływie na społeczeństwo pogłębiał w trakcie pracy w Centrum Nauki Kopernik.

Anna Pięta - People care when they know

To czego moim zdaniem cały świat dziś potrzebuje najmocniej to szczerość. Brzmi banalnie, ale to klucz do dalszego działania. Ale przecież musisz wiedzieć co Ci zaszkodziło by wyzdrowieć. O tym dlaczego jedną z dziedzin, która cierpi na największy deficyt szczerości jest moda. Dlaczego strategie zrównoważenia i sztab fachowców z wielkich marek, to tylko plaster na wielką czarną dziurę, jaką dziś wytworzyła moda. Tylko transparentność i przyznanie się, że za model w jakim działa fast fashion (dużo, tanio, szybko) wszyscy płacimy bardzo wysoką cenę. Jak na poziomie konsumenckim możemy sobie z tym radzić, gdzie szukać informacji i od czego zacząć oraz czy jest nadzieja dla całej branży? Czy można nie kupować ubrań przez 2 lata i nadal żyć? Ania opowiada o swojej drodze do modowego detoksu, która ogarnęła jej prywatne i zawodowe życia i nadała nowy sens dalszym działaniom.

Agnieszka Matan - Summing up

Podsumowanie przemówień konferencji TEDxWarsawWomen 2019 na luzie i z przymrużeniem oka. Warszawska komiczka, improwizatorka i stand-up’erka. Współprowadzi niezależną scenę komediową – Resort Komedii oraz uczy improwizacji w Szkole Impro. Jako porządna osoba skończyła socjologię na Uniwersytecie Warszawskim i przez lata zajmowała się animacją społeczną. Jako nieporządna osoba, zeszła do komediowej piwnicy. Stara się zachęcać kobiety do uprawiania komedii, prowadząc jedyny w Polsce kobiecy open-mic „Źle sprawowałam się wczoraj w kosmosie”.

Agnieszka Witkowicz-Matolicz - Misinformation - no one is immune

At the end of every piece of misinformation there are real people – with their lives, their decisions and their emotions. No matter the status, education, gender or age everyone can be hurt. Are we helpless? Agnieszka Witkowicz-Matolicz – dziennikarka i reporterka, socjolożka, autorka książki „Niezwykłe Dziewczyny. Rak nie odebrał im marzeń” Szefowa Informacji w Radiu Muzo FM. Wcześniej związana z RMF FM, TOK FM i Radiem PiN, współpracowała też z Polsat News, TVP Info i WP.pl. Uważna obserwatorka życia i ludzi, lubi odkrywać fakty i walczyć ze stereotypami. Angażuje się w sprawy społeczne, uważa, że bez małych inicjatyw nie uda się zbudować wielkich spraw. Kocha dalekie i bliskie podróże, dobre kino, literaturę, góry i sport.

Maciej Podyma - Nowoczesny filtr powietrza

Co się składa na zanieczyszczenie powietrza? Co możemy zrobić aby z nim walczyć? Czy technologia nas uratuje? Czy istniej proste a jednocześnie zaawansowane techologicznie rozwizązanie ? Maciej Podyma – przedsiębiorca społeczny i współzałożyciel Fundacji Łąka. Biolog z wykształcenia, innowator i wynalazca. W swojej pracy łączy różne dziedziny aby rozwiązywać pojawiające się problemy. Miłośnik elektronicznej rozrywki i kultury masowej.

Agi Jensen - See me!

Pokaz Agi Jensen Design 6 grudnia ma w założeniu pewien ważny przekaz. Bardziej niż modę chce przedstawiać osobowość i charyzmę modelki. Ukazać piękno, które mają w środku, pokazać kobiety, które nie są profesjonalnymi modelkami, a które mogą zaistnieć na wybiegu i mieć przy tym dużo dobrej zabawy. Agi Jensen to polska projektantka oraz instruktorka jogi. Spotkanie z nią może zaowocować poszukiwaniami własnego stylu i chęcią odnalezienia piękna w swoim ciele i duszy. Ubrania Agi są oryginalne i komfortowe – tworzone dla kobiet o różnej budowie ciała.