TEDxWarsawWomen 2021

Na triumfalnym TEDWomen, a także TEDxWarsawWomen w 2021 roku usłyszeliśmy prelegentów, którzy przedstawili nowe możliwości i pomysły na to, jak lepiej żyć i pracować w nadchodzących latach. Zainspirowali nas do odpowiedzi na pytanie „co teraz?” w przeróżnych dziedzinach i pomogli wyobrazić sobie sobie przyszłość, którą możemy wspólnie budować.

Wystąpienia

Angelika Chimkowska - Perfekcjonizm. Jak się od niego uwolnić.

Jak zaakceptować bycie nieidealną w świecie, w którym wszyscy wymagają od Ciebie perfekcji? Należy pamiętać, aby nie porównywać czyjejś sceny ze swoimi kulisami, mieć świadomość, że tylko maski mogą być perfekcyjne, bo perfekcjonizm karmi się tajemnicą. Dlatego #zakulisami możesz nie być perfekcyjna. Angelika Chimkowska – strateżka Social Sellingu i Silnych Marek. Absolwentka Executive MBA (Coventry University UK), SGH oraz Uniwersytetu Warszawskiego. Specjalizuje się w tworzeniu skutecznej komunikacji i sprzedaży wykorzystującej social media (szczególnie LinkedIn). Wymieniona przez Forbes na 5 miejscu wśród 25 mistrzyń polskiego Linkedin. Prelegentka prestiżowych konferencji, m.in. Pulsu Biznesu czy Europejskie Forum Gospodarcze, Social Media Week czy I Love Marketing, Festiwal Innowacji Małopolska. Autorka książek: „Psychologia zmiany w życiu i biznesie” oraz „Silna Marka na Linkedin, czyli social selling w praktyce”. Wersja angielska „Strong Brand on LinkedIn social selling in practice”. Współautorka „Biblia e-biznesu 3.0”. Wywiady i publikacje jej autorstwa do tej pory ukazały się w m.in.: Wysokie Obcasy, Coaching, Benefit, Biznesmen, Marketer Plus, Puls Biznesu, Rzeczpospolita.

Agnieszka Szablicka - Z odwagą w działanie

O siedmioletniej psychoterapii, która przypomina maraton Badwater. O motto codzienności wyrażonym słowami Winstona Churchilla, “Kiedy idziesz przez piekło, po prostu idź dalej”, które pozwoliło jej przetrwać ten czas i wyjść z depresji. Każdy może inaczej zdefiniować swoje piekło, ale rada Churchilla może pomóc przez nie przejść. Agnieszka Szablicka – trenerka odwagi, autorka książki „Podróż. Notatki z psychoterapii”. Zawodowo od 2002 r. Agnieszka zajmuje się szkoleniami – zaczynając od organizacji pozarządowych, po zachodnie korporacje i polskie biznesy, w których była trenerką, coachem i managerką. Od 2020 r. prowadzi projekt „Z odwagą w działanie”, w ramach którego uczy odwagi i wspiera tych którzy się boją, a chcieliby sięgać w życiu po nowe możliwości. Prywatnie żona, psia mama oraz feministka, wegetarianka, wielbicielka kwiatów doniczkowych i podróżniczka

Aleksandra Laudańska - Brama mocy każdej kobiety

Aleksandra Laudańska opowiada o menopauzie, jej objawach i tym, co przychodzi po okresie przejściowym. Pokazuje jak wartościowe są kobiety po menopauzie i ile mają w sobie energii. Zastanawia się również nad tym, jak wyglądałby świat, gdyby rządziły nim kobiety po menopauzie. Ola jest twórczynią portalu wolniodmetryki.pl i pomysłodawczynią platformy dla kobiet menopauzalnych Mameno, a także redaktorką naczelną Warszawskiego Miesięcznika Seniorów “Pokolenia”, wydawanego przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy oraz prezeską zarządu Silver Content Hub. Zajmuje się problematyką starzejącego się społeczeństwa w obszarach takich jak profilaktyka zdrowotna, aktywizacja zawodowa osób 50+, zapobieganie wykluczeniu cyfrowemu, silver marketing, mieszkalnictwo senioralne, relacje międzypokoleniowe, women’s empowerment. Jest propagatorką idei smart aging i autorskiej koncepcji edukacji do długowieczności.

Magda Rakita - Gdzie się pudełko kończy, a gdzie zaczyna

Magda opowiada o tym jak segregujemy ludzi i jak możemy przestać to robić. Edukuje o skali obecności osób interpłciowych i problemach z jakimi się borykają w obecnej rzeczywistości. Każdy może przyczynić się do poprawy tej sytuacji. Jesteś nauczycielem biologii, rodzicem, czy po prostu masz świadomość tego jak różni są ludzie i słyszysz niewłaściwe komentarze. Reaguj i działaj, a wszystkim nam będzie żyło się przyjemniej. Magda Rakita – współzałożycielka i prezeska Fundacji Interakcja, wspierającej osoby interpłciowe. Magda, która przez wiele lat związana była z sektorem bankowym, obecnie zawodowo zajmuje się fotografią dokumentalną i produkcją multimedialną. Magda sama jest osobą interpłciową. Co to znaczy? Że posiada zróżnicowane cechy płciowe. Interpłciowość dotyczy prawie 2% populacji, a osoby jej doświadczające często borykają się z szeregiem problemów, na czele z brakiem akceptacji społecznej i zrozumienia wobec ich sytuacji. Zajmuje się budowaniem sieci wsparcia dla osób interpłciowych. Jest też rzeczniczką ochrony praw tej grupy.

Agnieszka Gaczkowska - Handmade success

Handmade success – Is that a product or a process? How to redefine your success and be succesful on your own terms? A very good solution is to do something manual, to let your inner voice get louder. Try! In a way – handmade product is just a side effect to the process. Agnieszka Gaczkowska is an architect with a soft spot for handmade. She founded crafting community and infects with positivity by organizing handmade on-line workshops for both individuals and big corporates. She authored a book „Oplotki. Handmade Success” and believes we all can benefit from handmade and use it as a tool to log out from pacing world and train creativity. Privately mum of three, in love with snowboarding, swimming and crafting retreats. You’ll find her at agnieszkagaczkowska.pl and oplotki.pl

Beata Muchowska - Nauczyciele miłości

Beata opowiada o tym, jak dzieci z niepełnosprawnościami mogą dać radość i sens życia. Poznajemy jej punkt widzenia zanim dowiedziała się o niepełnosprawności swojego najmłodszego synka – Mikołaja oraz drogę, którą przeszła, by dojść do etapu uczenia się od niego miłości. Z miłości do poznawania świata Beata studiowała geografię, a z miłości do ludzi została fotografem portretowym. Dzięki swym trzem synkom odkryła siłę rodzinnych relacji, a teraz przenosi swoje odkrycia na strefę zawodową – fotografując rodziny. Najmłodszy Mikołajek stał się także inspiracją do pracy przy zaangażowanych projektach, przełamujących stereotypy związane z niepełnosprawnością dzieci. Beata jest twórczynią autorskiego projektu fotograficznego pt. „Nauczyciele Miłości” który pokazuje aktywne, pełne pasji rodziny, z niepełnosprawnymi dziećmi. Wspiera rodziny, które mierzą się ze swoją diagnozą. Współtworzyła projekt pt. „Odcienie piękna”, w którym przed obiektywem stanęły modelki z Rdzeniowym Zanikiem Mięśni (SMA). Jej lekarstwem na trudy życiowych wyzwań są uśmiech, ruch i muzyka.

Agata Patoła - Jak Instagram zdiagnozował u mnie depresję

Agata przeprowadza nas przez świat algorytmów w mediach społecznościowych. Pokazuje jaki wpływ ma Instagram i inne aplikacje na młodych ludzi w kryzysie psychicznym, jak może pogorszyć ten stan. Mówi też o tym jak można pomóc osobom, które wpadły w błędne koło algorytmów, podpowiadających podobne treści. Pomimo swojego młodego wieku, ma spore doświadczenie w strategiach komunikacji social mediowej. Agata jest social media team leaderem w agencji kreatywnej. Po godzinach jest też wykładowczynią, uczy o mediach społecznościowych na Uniwersytecie Opolskim i WSAiB w Gdyni. Po godzinach… fanka TikToka, mobilnej fotografii i propagatorka zdrowia psychicznego. W pracy inspirują ją ludzie, analizuje ich zachowanie w internecie i przekłada na komunikacje digitalowe.

Kristina Timanovskaya - Sports as a way to cope with difficulties in life

The Olympic sportswoman presents five simple steps to a better life. Kristina Timanovskaya, a runner from Belarus, who did not give in to the dictate of the oppressive government. She demonstrates a high level of achievements not only in sports, but also in life, showing her character, courage and bravery. She believes that sport can help to cope with all life’s difficulties, strengthen character and improve the quality of life. She is a dedicated sports fan with great ideas for the future development of the fitness industry. She has over 10 years of experience in professional sports. And she has been certified in the fitness industry and has been advising on sports training and nutrition over the past few years. Having overcome many injuries, she achieved a high level in professional sports: a silver medal at the U23 European Championships, gold at the Universiade in Naples. Participant of the Tokyo 2020 Olympics

Zuzanna Podgórska - Spotkajmy się w połowie drogi

Jak sprawić, by nauka nie pozostawała tylko w murach uczelni, ale by była obecna w naszym życiu? Każdy z nas może w tym pomóc spotykając się w połowie drogi. Naukowcy tłumacząc naukę w bardziej przystępny sposób, a “nie-naukowcy” sprawdzając źródła i autorów oraz przyglądając się uważniej danym, które udostępniamy w sieci. Maria Skłodowska – Curie naszych czasów. Naukowczyni i popularyzatorka nauki, doktorantka na Wydziale Fizyki Politechniki Warszawskiej w Zakładzie Fizyki Jądrowej. Zuzanna Podgórska zawodowo łączy naukę z biznesem zajmując się szeroko pojętą dozymetrią radioaktywnego gazu radonu. Jest też członkinią Zarządu Stowarzyszenia Rzecznicy Nauki, wolontariuszką Fundacji Forum Atomowe i Fundacji Nuclear.pl, a także European Radon Association. Finalistka polskiej edycji konkursu FameLab. Zafascynowana biografią Marii Skłodowskiej-Curie, zakochana w swoich dzieciach i w nauce.

Nilofar Ayoubi - The future we wanted for Afghan women

About the 2021 changes in Afghanistan and the situation of women. Nilofar is telling about her childhood, activism and her route to Poland. She shares stories of Afghan women and how we can help them. Nilofar Ayoubi is an Afghan activist, journalist, entrepreneur and philanthropist. She fled Kabul after the Taliban took power in August, 2021. She coordinates protests in Afghanistan remotely, being in touch with hundreds of the Afghan women. In June 2020, she set up a network, Afghanistan Women’s Political Participation Network (WPPN) open to all women. This is where they can share political and social concerns. Today, Nilofar is based in Poland and she organizes daily group discussions with women who are still in Afghanistan, trying to motivate them and focus on the younger generation who are having an even harder time. She managed to evacuate from Afghanistan a group of 32 women along with their families, and is still working on evacuating more.